ЧИ МАЄ ПРАВО ЛЮДИНА ЗНАТИ, ДЕ, ХТО І ЯК ПРОВОДИТЬ ПРОФОРІЄНТАЦІЮ?

КОНСУЛЬТАТИВНИЙ ВИСНОВОК ДОСЛІДЖЕННЯ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ 2018р.

1. Згідно розділу 5 Положення про організацію професійної орієнтації населення, затвердженого наказом Мінпраці, Міносвіти та Міністерства соціального захисту населення України від 31 травня 1995 року N 27/169/79 (надалі Наказ No27/169/79), до профорієнтаційної роботи з населенням допускаються висококваліфіковані психологи-профконсультанти, психофізіологи, соціологи та інші фахівці закладів освіти, державної служби зайнятості, соціальної служби для молоді, організацій і установ соціального захисту населення, військових комісаріатів, охорони здоров'я та підприємств після проходження професійного відбору або атестації відповідно до чинного законодавства.

Психологи-профконсультанти, психофізіологи, соціологи, які залучаються до професійної орієнтації населення, повинні мати відповідну вищу освіту, кваліфікацію спеціаліста і необхідний досвід роботи у галузі професійної орієнтації. До профорієнтаційної роботи з населенням можуть бути допущені особи з вищою психологічною, педагогічною, медичною та біологічною освітою, які мають досвід діагностичної і профорієнтаційної діяльності не менше одного року.

Критерії, показники і методи оцінки роботи фахівців, які здійснюють професійну орієнтацію населення, терміни проведення атестації, форми професійного навчання, перепідготовки та періодичність підвищення кваліфікації (не рідше одного разу у 5 років), обміну досвідом профорієнтаційної роботи визначаються керівником установи, організації чи підприємства, що проводить професійну орієнтацію населення, на основі відповідних методичних рекомендацій.

2. Офіційне визнання відповідності програм, комплексів профорієнтаційного тестування вимогам державних стандартів освіти, державних санітарних правил і норм, гігієнічних нормативів, інших нормативних документів реалізується через процедуру надання Міністерством освіти і науки України відповідного грифа Міністерства освіти і науки України.

Так, згідно з приписами п.1.3 Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України (Затв. наказом Міністерства освіти і науки України від 17 червня 2008 р. No 537, надалі Наказ No537), офіційне визнання відповідності навчальної літератури, засобів навчання і навчального обладнання вимогам державних стандартів освіти, державних санітарних правил і норм, гігієнічних нормативів, інших нормативних документів реалізується через процедуру надання МОН відповідного грифа МОН або свідоцтва МОН "Про визнання відповідності педагогічним вимогам".

А згідно п.1.11 вищезазначеного Порядку, навчально-методичній літературі (практикумам, хрестоматіям, методичним розробкам, навчально-методичним посібникам, робочим зошитам, дидактичним матеріалам тощо) за рішенням відповідної комісії Науково-методичної ради з питань освіти МОН може надаватися схвалення до використання у загальноосвітніх або професійно-технічних навчальних закладах - "Схвалено для використання у загальноосвітніх або професійно- технічних навчальних закладах".

3. Детальна інформація про послуги з професійної орієнтації належить до обов’язкової для оприлюднення інформації про продукцію у відповідності до вимог законодавства України про захист прав споживачів.

У відповідності до ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

Інформація про продукцію повинна містити, зокрема, наступні відомості:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; 2) дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об'єм тощо), умови використання; 3) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; 4) виробник (продавець) у разі виявлення недостовірної інформації про продукцію (якщо вона не шкодить життю, здоров'ю або майну споживача) протягом тижня вилучає цю продукцію з продажу та приводить інформацію про неї до відповідності. 5) дату виготовлення; 9) гарантійні зобов'язання виробника (виконавця); 6) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції; 11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; 12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача.

Інформація про продукцію доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.

Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.

4. У відповідності до ч.2 ст. 28 Конституції України визначено, що жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам.

Міністерством охорони здоров’я затверджено наказ No199 від 15.04.2008 року Про затвердження Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу” (Далі – Наказ No199 від 15.04.2008 року).

У відповідності до пункту 7 Наказу No199 від 15.04.2008 року встановлено, що: Методи психологічного і психотерапевтичного впливу можуть застосовуватися лише за усвідомленою згодою інформованої дієздатної особи, відносно якої вони застосовуються, або за згодою її законного представника.

Згідно зі статтею 34 ЦК України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

Враховуючи вищенаведене, є підстави для наступних ВИСНОВКІВ: 

1. Кожна людина має право на повну інформацію про осіб, що проводять профорієнтацію, про місце та час проведення профорієнтаційного тестування, про наявність у таких осіб достатніх повноважень та знань для проведення профорієнтації населення. Психологи-профконсультанти, психофізіологи, соціологи, які залучаються до професійної орієнтації населення, повинні мати відповідну спеціалізовану освіту та відповідати іншим вимогам, наведеним в Наказі No 27/169/79.

2. Обов’язковою умовою для висновків про відповідність програм, комплексів профорієнтаційного тестування вимогам державних стандартів освіти, інших нормативних документів є наявність відповідного грифа Міністерства освіти і науки України, отриманого у відповідності до Наказу No537.

3. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана будь-яким дослідам незалежно від віку. Методи психологічного й психотерапевтичного впливу можуть застосовуватися особою, яка на законних підставах займається такою діяльністю, лише за усвідомленою згодою інформованої дієздатної особи (тобто повнолітньої, психічно здорової, яка не має будь-яких медичних обмежень), відносно якої вони застосовуються, або за згодою її законного представника (тобто батьків, опікунів, піклувальників, щодо малолітніх або неповнолітніх дітей). Згода на застосування методів психологічного й психотерапевтичного впливу може виражатися в усній чи письмовій формі – для повнолітніх дієздатних осіб, у письмовій формі - для малолітніх і неповнолітніх осіб. Відсутність такої згоди може розглядатися як незаконний вплив на психічне здоров’я людини та в залежності від заподіяної шкоди тягти за собою кримінальну та цивільно-правову відповідальність.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 24 березня 2021 р. № 365  Київ Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187

 

Отправляйте нам заявку на тестирование и консультацию