Які спеціалісти можуть надавати профорієнтаційну допомогу тим, хто обирає свій шлях?
Зробити самостійний вибір інколи буває не просто, адже не кожен здатен чітко бачити своє професійне майбутнє. Для надання професійної допомоги існує система профорієнтаційної роботи. Професійна орієнтація охоплює широке коло соціальних, педагогічних, психологічних та медичних заходів, що доповнюють та підтримують одне одного. З короткого огляду ви дізнаєтеся, які фахівці можуть вам допомогти при виборі професійного майбутнього.
Хто розробляє тести?
Психолог-розробник займається розробкою та адаптацією психодіагностичних методик. Будучи фахівцем у галузі диференційної психометрії, він має психологічну освіту, знає та застосовує на практиці методи математичної статистики, забезпечує новоствореній (або адаптованій) методиці необхідні психометричні характеристики репрезентативності, надійності, валідності, встановлені в спеціальних психометричних експериментах. Користується досягненнями науки, обізнаний із досягненнями психології в цілому й у своїй вузькій спеціальності, зокрема, застосовує сучасні наукові методи та сприяє застосуванню їх іншими фахівцями.
Чим може зарадити психолог-консультант, психолог-психодіагност?
У першу чергу, психолог-консультант професійно володіє методами професійної, особистісної діагностики. Знає етапи розвитку та кризи людини, індивідуальні якості особистості. Методом спеціального тестування та в перебігу бесіди може допомогти встановити професійні інтереси та схильності, здібності та особистісні якості. Результати тестування обов’язково обговорить із школярем та батьками, щоб вони знали, як застосовувати їх на практиці. Якщо раптом плани не зовсім збіглися з висновками тестів, психолог-консультант може дати рекомендації, як розвинути в собі якості, котрих бракує, або підказати, які ще є професії в галузі, котра зацікавила, які краще відповідають схильностям тестованого. Психолог може надати психологічну підтримку родині, якщо існують суперечності щодо зробленого вибору. А також чітко усвідомити зроблений вибір, визначити шляхи досягнення, упоратись із хвилюванням перед іспитами, набути впевненості перед вступом до навчальних закладів.
Чим може зарадити психолог-профконсультант?
Психолог-профконсультант володіє методами професійної діагностики, а також розлогою інформацією про цікаві для вас професії, вимогах до фахівців, знає існуючу ситуацію на ринку праці, а також соціально-економічні ситуації за регіонами й у цілому в країні. З психологом-профконсультантом можна детально обговорити особливості тієї чи іншої професії, поговорити про вимоги, котрі вона висуває до особистісних якостей та здібностей. Він може підказати довідкову літературу, де знайти більш детальну інформацію, наприклад, професіонограми (стислі описи професій). Познайомити з рейтингом спеціальностей на ринку. Найважливішою допомогою психолога-профконсультанта є участь у складанні професійних, кар’єрних та життєвих планів старшокласників.
Чим може зарадити психолог- тренер?
За допомогою спеціально розроблених тренінгових програм із розвитку основних здібностей та якостей характеру, важливих для певного віку та ситуації, навчання й підготовки до подальшого розвитку та вступу до вишу тощо, може допомогти:
- розібратися у світі професій та знайти себе в ньому;
- розвинути свої здібності та навички для навчання й майбутньої професії;
- усвідомити свої особистісні якості та потреби;
- усвідомити свої сильні та слабкі сторони;
- розкрити свій творчий потенціал.
У якому випадку Вам знадобиться допомога сімейного психолога?
- якщо Ваша дитина стала погано вчитися;
- дитина тікає з дому або шукає "погані компанії";
- у Вашій родині немає довірливих стосунків, Вам складно налагодити діалог;
- у Вашій родині є дитина з обмеженими можливостями і Ви не знаєте як допомогти їй адаптуватися в системі освіти;
- Вас непокоять складності, що виникли з появою в родині названої дитини, або дитина має складності у прийнятті названих батьків;
- Ви не знаєте як організувати спільне виховання після розлучення;
- члени Вашої родини опинились в складній життєвій ситуації у зв’язку з утратою роботи, з пережитими травмами, утратою рідних.
Чим може зарадити консультант довузівського відділення?
Підготовчі курси – один з етапів підготовки до іспитів ЗНО, вишу.
Консультант може підказати:
- коли вступати на підготовчі курси;
- який вид курсів обрати;
- яким дисциплінам приділити увагу;
- у яких випадках варто звернутися до репетиторів з певних дисциплін;
- допомогти підібрати репетиторів з необхідних предметів.
Чим може зарадити консультант приймальної комісії при виші?
Консультант пояснить, яку інформацію надають виші або коледжі на днях відкритих дверей.
Консультант розповість:
- про порядок подачі документів до навчального закладу;
- про те, які права має абітурієнт при складанні іспитів;
- чи варто подавати документи, одразу в декілька навчальних закладів та в якій послідовності це робити і т.д.
Профконсультаційна допомога може бути різною за глибиною та складністю. Усе залежить від задач, котрі ви ставите перед фахівцями, а також від Вашої готовності брати активну участь у подальшій роботі. Саме спільна робота надає можливість здійснити вірний вибір професійного шляху, вирішити проблемні ситуації. У середньому, треба не менше 5-10 зустрічей із спеціалістами, що супроводжують професійне становлення.
Отримавши кваліфіковану допомогу й поради, можна найліпшим чином визначити варіанти професійних та життєвих перспектив, корегувати цілі ТА ФОРМУВАТИ СВОЮ ВЛАСНУ НЕЗАЛЕЖНУ ДУМКУ.
Джерело: Энциклопедия для детей. [Доп. т.] Выбор профессии / ред. коллегия: М. Аксенов, А. Ростоцкая, О. Носкова и др. - М.: Мир энциклопедий Аванта+, 2006. -432 с.: ил.
Надішліть нам заявку на тестування і консультацію
- Тел.: +380 44 232 32 14
- Моб.: +380 67 233 32 10
- Моб.: +380 50 380 12 14
- E-mail: info@proforientator.com.ua
- Skype: info@proforientator.com.ua